Co to jest Wet Cleaning?
Wet cleaning jest ekologicznym, wodnym procesem czyszczenia delikatnych i nienadających się do prania tkanin. Został stworzony przez firmę Kreussler przy współpracy z Miele. Prezentacja procesu (LANADOL 3) odbyła się już w 1991 roku w Wiesbaden (Niemcy).
Metoda czyszczenia przeznaczona jest w szczególności dla odzieży wierzchniej i tekstyliów, które wymagają specjalnej pielęgnacji, m.in.:
- wrażliwych tkanin (jedwab, kaszmir, merynos, wełna itp.)
- odzieży formalnej (garnitury, kostiumy, żakiety, marynarki itp.)
- sukien ślubnych
- odzieży sportowej
- odzieży wierzchniej
- wyrobów skórzanych
Oznakowanie pielęgnacji tkanin jest określone międzynarodową normą DIN EN ISO 3758. Czyszczenie na mokro jest przypisane do profesjonalnej pielęgnacji tkanin i jest oznaczone symbolem „W” w okręgu.
Wet cleaning – korzyści
- ekologiczna alternatywa dla czyszczenia chemicznego (biodegradowalne środki chemiczne)
- możliwość rozszerzenia oferty usług pralni
- zaprogramowanie programów czyszczenia w większości pralnico – wirówek dostępnych na rynku
- niskie zużycie wody, energii oraz środków piorących = korzystne ceny dla klientów oraz oszczędności dla pralni
- spełnianie oczekiwań klientów: dbałość o tkaniny i ochrona kolorów, czystość, skuteczne usuwanie plam, przyjemny i świeży zapach
- krótki czas prania – poprawa efektywności pralni
- niska temperatura procesu prania – poprawa żywotności tkanin
- automatyczne systemy dozowania – powtarzalność procesu
- stały nadzór technologiczny – kontrola procesu
Parametry prania
Optymalizacja procesu prania i czyszczenia opiera się na narzędziu jakim jest koło Sinnera. Schemat ten został opracowany przez Herbert Sinnera w 1959 r. z myślą o udoskonaleniu procesu prania. Koło jest podstawowym narzędziem, pomagającym dostosować parametry prania do konkretnych tekstyliów i rodzajów zabrudzeń. Składa się ono z czterech zależnych od siebie współczynników:
- czynniki mechaniczne
- temperatura
- czas
- środki chemiczne
Są to cztery główne czynniki, które wpływają na osiągniecie najlepszych wyników czyszczenia odzieży. Każda ze zmiennych musi być zaadaptowana do delikatności tkanin.
W wet cleaningu akcja mechaniczna jest zredukowana do minimum, temperatura wody stosunkowo niska, a czas prania krótki. Kluczem do efektywnej pielęgnacji tkanin jest chemia.
Lanadol od Kreussler – grupa produktów
Środki do czyszczenia na mokro serii Lanadol:
LANADOL AVANT – produkt do zapierania ręcznego. Jest zoptymalizowany do usuwania tłuszczów, olejów, szczególnie tłuszczów roślinnych, łoju i olei mineralnych. Charakteryzuje się niskim pienieniem, więc może zostać użyty jako środek wspomagający w praniu wstępnym. Zakres temperatur: od wody zimnej do 40oC.
LANADOL AKTIV – środek właściwy. Posiada doskonałe właściwości czyszczące. Dobrze usuwa tłuszcz w zakresie temperatur od 20 do 30oC. Hydroliza białek chroni wrażliwe tkaniny wykonane z jedwabiu i wełny. Produkt zapewnia ochronę koloru i włókien, redukcję ryzyka utraty koloru lub zabarwienia tkaniny. LANADOL AKTIV jest wolny VOC (lotnych związków organicznych), surfaktanty są łatwo biodegradowalne. Nie podlega regulacjom dotyczącym substancji niebezpiecznych.
LANADOL APRET – Gwarantuje ochronę włókien podczas suszenia (bezbarwny, niewidoczny, cienki film, łagodna powierzchnia wełny). Nadaje tkaninom lepszy kształt, miękkość i ułatwia wykańczanie.
LANADOL LICKER – Środek do natłuszczania. Dodawany do kąpieli wykańczającej (stosowany podczas czyszczenia na mokro futer i skór). Nadaje tkaninom gładkości, zapewnia intensywność kolorów i głęboko natłuszcza.
LANADOL ABAC – Dla dezynfekcji i pielęgnacji delikatnej odzieży wierzchniej mieszkańców domów opieki (zgodnie z normą RAL 992/4).
LANADOL X-PRESS – Detergent do mniej wrażliwej odzieży w procesie wet cleaning. Posiada niezwykłe właściwości czyszczące, zwłaszcza zabrudzeń pochodzących z żywności (białka, skrobia itp.) w temperaturze prania od 40-50°C. Zapewnia ochronę kolory oraz zapobiega szarzeniu bieli.
Automatyczne dozowanie środków: typowa instalacja wet cleaning to 4 lub 6 pomp dla maksymalnej elastyczności.
Środki do odplamiania miejscowego: Odplamiacze miejscowe (punktowe) dla pralni i wet cleaningu. Służą do stosowania po procesie czyszczenie chemicznego i procesów wodnych.
Wet cleaning rozwija się w Polsce bardzo szybko. Klienci szukający ekologicznej alternatywy dla czyszczenia chemicznego chętnie wybierają usługi czyszczenia wodnego. Wet cleaning przynosi wiele korzyści nie tylko dla klientów i środowiska, ale też dla samej pralni. Brak konieczności utylizacji pozostałości po destylacji, niskie koszty eksploatacyjne, krótkie cykle poprawiające produktywność pralni – to tylko kilka z wielu zalet wet cleaningu.